Официално: Смарт Енерджи Груп строи завод за соларни панели и клетки до Стара Загора

В края на 2024 г. се очаква да бъде направена първа копка на строителството на завод за фотоволтаични панели и клетки в България. Ако всичко върви по план, производството на соларни панели би трябвало да стартира до края на 2025 г., а една година по-късно – производството на соларни клетки. Това съобщи Тодор Георгиев, съсобственик и изп. директор на „Смарт Енерджи Груп“ и управител на „Смарт Солар“, в предаването „Бизнес старт“ с водещ Христо Николов.

През първата година в новия завод ще бъдат открити между 350 и 500 работни места, а когато заработи и производството на клетки – броят на заетите ще достигне до 800 души, каза гостът.

„Решението е взето, избрани са терени. Заводът ще е в района на Стара Загора, от гледна точка на комуникация и инфраструктура мястото е много добро. Би трябвало да нямаме проблем и с намирането на работна ръка, тъй като поради Европейската зелена сделка се очаква затваряне на част от мощностите в района за производство на ел. енергия от изкопаеми горива.“

За изграждането на завода ще са нужни 150-200 дка терени, работим по осигуряването им съвместно с община Стара Загора. Към проекта ще бъде изградена и фотоволтаична централа, която ще осигурява по-голяма част от енергията, необходима за производството на соларните клетки. Така ще затворим цикъла, обясни Георгиев.

На практика това ще бъде първият завод за производство на фотоволтаични панели и клетки в България и един от първите в Европейския съюз с такава комбинирана дейност. При отварянето на завода капацитетът му на производство ще бъде между 800 и 1000 мегавата на година (общата мощносст на панелите), като идеята е да се достигне до 2.4 гигавата на година, когато предприятието заработи на пълни обороти.

Ние сме над 15 години във фотоволтаичния бизнес и сме от първите компании в България, които проектирахме, строихме и поддържахме фотоволтаични централи. Имаме завършени обекти в България, Турция и в целия ЕС, каза Георгиев. Компанията от пет години произвежда и фотоволтаични панели в Турция, където има четири завода. В едно от предприятията от следващия месец ще започнат да се произвеждат и клетки за фотоволтаични модули.

Тодор Георгиев коментира и официалната позиция на Европейския съвет на производителите на фотоволтаични панели (ESMC). Преди дни организацията предупреди, че секторът е изправен пред екзистенциална заплаха заради субсидирания китайски внос, който залива ЕС.

„Надяваме се в бъдеще нещата да се развият в положителна посока, защото азиатските соларни панели са субсидирани и без субсидия в този момент не може да се работи. Ние имаме опита от Турция – там държавата предоставя редица преференции (данъчни и осигурнителни) за производството на фотоволтаични панели и клетки, тъй като това е технологично производство. Има и субсидии за строителството на фотоволтаични централи. Отделно, Турция е наложила сериозни антидъмпингови мита за вноса на китайски панели и така 80% от използваните панели в Турция са местно производство.“

В САЩ ситуацията е подобна – там също има субсидии и ние проучваме две терена в американски щати за строителство на заводи за фотоволтаични панели, каза Тодор Георгиев. Отделно в Щатите има данъчни и осигурителни облекчения, а при влагането на панели местно производство държавата дава допълнителни преференции (покриват се 10% от инвестициите във фотоволтаични централи, ако се ползват над 40% панели местно производство).

Ако има европейска регулация, а несъмнено ще има такава, това ще повлияе и на България. В Германия сега се говори много усилено за отпускането на държавна помощ при изграждането на заводи за соларни панели, както и за въвеждането на антидъмпингови мита за вноса на азиатски панели, разказа Георгиев. Според него пълна забрана на вноса на китайски панели е радикална мярка, която няма как да се случи, защото „ЕС няма как да отговори в следващите пет години на търсенето на такива панели“.

Трябва да има равен старт за европейските и азиатските производители, тогава ще има шанс за развитие на този бизнес в Европа, каза събеседникът. И припомни, че преди 10 години е имало антидъмпингови мита в ЕС, но след 5 години те не са били подновени и това е довело до затрудненията при европейските производители на соларни панели.

Видео от интервюто на Тодор Георгиев може да гледате ТУК

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Как се постига оптимална производителност на фотоволтаична система

Енергийната ефективност на фотоволтаичните панели е заводска характеристика, зависеща от конкретната технология на тяхното производство. Производителността на панела, респективно фотоволтаичната

Прочетете повече »

В момента екипите ни работят активно по изграждането на четири ФЕЦ в Португалия

В момента екипите ни изграждат четири фотоелектрически централи (ФЕЦ) в Португалия. Проектите са локализирани в Абрантес (Abrantes), Моура (Moura),  Санто Естевао (St. Estevao) и

Прочетете повече »

Контактна форма

Contact Form BG